Sprawozdanie z akcji „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”
W październiku 2013r. Publiczne Przedszkole Słoneczko w Kotlinie przystąpiło po raz pierwszy do akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka i realizowało warsztaty piątej edycji „Piramida Żywienia Przedszkolaka”.
Zajęcia z cyklu „Zboża zjadamy, energię z nich mamy” realizowane były w miesiącach październik i listopad,
w grupach wiekowych 3- 6 lat. W sumie w akcji wzięło udział 8 oddziałów.
W związku z tym, iż dopiero przystąpiliśmy do akcji, nasze zajęcia rozpoczęły się od zapoznania przedszkolaków z piramidą żywienia oraz z bohaterami opowiadań. W pierwszym tygodniu zgodnie ze scenariuszami zapoznawaliśmy się z rodzajami zbóż i produktami zbożowymi, które zajmują pierwsze piętro piramidy. Dzięki bajce „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka”, które udały się do wnętrza piramidy, dzieci zrozumiały, jak ważne w ich codziennej diecie są zdrowe produkty. Chętnie również kolorowały kupony
z elementami piramidy, utrwalając zdobytą nową wiedzę.
W drugim tygodniu dzieci dowiedziały się, jakie są etapy powstawania chleba, jakie są jego rodzaje, jak wygląda mąka. Doświadczały poprzez wzrok, dotyk, smak węch jakie są rodzaje płatków śniadaniowych
i makaronów. Dowiedziały się, że pełnozbożowe produkty są źródłem węglowodanów złożonych i błonnika, które dostarczają im energii do zabawy. W tym tygodniu dzieci zostały zapoznane z dwiema bajkami „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka: Jak powstaje chleb i Kulinarna Podróż do Włoch”.
Kasze, ryż i rośliny strączkowe były głównym tematem trzeciego tygodnia naszych warsztatów. Tutaj należy docenić zaangażowanie rodziców, którzy zostali poproszeni o przyniesienie na zajęcia różnego rodzaju kasz, ryżu oraz roślin strączkowych: fasole, groch. Dzieci chętnie opowiadały o przyniesionych produktach i dzieliły się swoją wiedzą z kolegami. Na tych warsztatach dzieci poznały zdrowe właściwości kasz, które są źródłem węglowodanów i roślin strączkowych, źródła wartościowego białka.
Ostatni tydzień został poświęcony na omówienie różnego rodzaju tłuszczy, które też mogą być zdrowe
i powinny znajdować się w diecie przedszkolaka. Dzieci dowiedziały się jak powstaje olej i z czego można go zrobić. W ramach zajęć wybrały się do sklepu, aby zobaczyć ile jest rodzajów oleju. Dzieci dowiedziały się również, w jakich innych produktach znajduje się tłuszcz, i że jedzenie orzechów czy pestek jest zdrowsze od jedzenia słodyczy.
Informacja o udziale w akcji została przekazana rodzicom poprzez umieszczenie plakatów na gazetce informacyjnej dla rodziców i na zebraniach grupowych.
Udział w konkursie na „Zbożową mandalę” był dla dzieci ogromnym doświadczeniem w poznawaniu wielu rodzajów zbóż, makaronów, kasz, ryżu, grochu itp. Dzieci chętnie brały udział w zbiorowej pracy, gdzie miały okazję za pomocą dotyku, węchu, wzroku a nawet smaku poznać konsystencję, wygląd wybranych produktów.
Dzięki pomocom dydaktycznym przesłanym przez organizatora i własnej bazy nauczycielek dzieci zrozumiały, że pierwsze piętro piramidy – produkty zbożowe powinny gościć w jadłospisie kilka razy dziennie. Natomiast ich uzupełnieniem są tłuszcze i białka, które powinny spożywać kilka razy w tygodniu.
Udział w akcji „Zboża zjadamy, energię z nich mamy” niewątpliwie wpłynął pozytywnie na nasze spostrzeganie na temat zdrowej, zbilansowanej diety dzieci w wieku przedszkolnym. Uświadomił nam dorosłym, jak często nieświadomie popełniamy błędy w odżywianiu naszych dzieci. Pouczające były, zarówno dla dzieci
jak i nauczycielek, tematyki warsztatów, które w prosty sposób obrazowały, jak ważne w naszych codziennych posiłkach są produkty zbożowe, a tłuszcze spożywane w odpowiedniej ilości, też mają pozytywne strony.
Wszystkie nadesłane pomoce przez organizatora spełniły nasze oczekiwania. Niewątpliwie okazały się bardzo pomocne i przydatne w realizacji wszystkich warsztatów, a swoją atrakcyjnością zaciekawiły nawet najbardziej wymagających przedszkolaków. Bajki przenosiły dzieci w niesamowity „inny” świat, kolorowanki zachęcały do malowania, a obrazki stawały się inspiracją do ciekawych rozmów i zadawania nowych pytań.
Koordynator akcji Anita Czelusta