WITAMY NA STRONIE PRZEDSZKOLA SŁONECZKO 
W KOTLINIE
Dyrektor Przedszkola - mgr Beata Siudzińska

Magiczna Moc Bajek Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
CEL OGÓLNY:promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnościąCELE SZCZEGÓŁOWE:- upowszechnienie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci- kształtowanie postaw - wychowanie do wartości- przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych- wyzwalanie pozytywnych emocji- wspomaganie wszechstronnego rozwoju- kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.

ROK SZKOLNY 2020/2021
Przystąpiliśmy do udziału w projekcie wykonując bajkowego przyjaciela o imieniu Jagódka, nastepnie stworzyliśmy kącik projektowy i nauczylismy się projektowej piosenki. 

MODUŁ I:

1.W bajkowym ogrodzie Pani Dyrektor przeczytala dzieciom opowiadanie " O kruku, co krakał pokrakanie" i wyjaśniła, że należy szanować osoby od nas różne bo właśnie przez to sa dla nas ciekawe.

2.Ośmiornica Jagódka pomogła dzieciom zrozumieć klucze dobrego zachowania- dzieci już nie zapomną kiedy, jak
i dlaczego mówimy proszę, przepraszam i dziekuję.

Modułu II:

1.Serduszko dla Przyjaciela - Smerfy pięknie pomalowały 
i wycięły serca dla swoich przyjaciół.

2.Siła drobnych gestów - Z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień wysłaliśmy kartki z pozdrowieniami dla penjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie.

3.Podczas zajęć ,,Dobranocki z dawnych lat" serduszka dzieci skradł przesympatyczny bohater Reksiu. Dzieci codzienne poznawały inną przygodę pieska.
W grudniu dzieci z zrealizowały nastepujace zadania:

1. Poznały słowa tolerancja, sprawiedliwość oraz co onacza słowo "Inność".

2.Wspólnie z Tygryskami obchodziliśmy Miedzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Taki dzień był doskonałą okazją do rozmów na temat tolerancji dla osob niepelnosprawnych. Dzień upłynął wyjatkowo miło, spędziliśmy go uczestnicząc w zabawach edukacyjnych, wspólnie spiewaliśmy kolędy, a Alan pieknie zagrał na instrumentach.

3.Obejrzeliśmy dobranockę z dawnych lat ,,Porwanie Baltazara Gabki". Dzieci bardzo polubily bohaterów, zwłaszcza smoka 
i znowuż był to wstep do rozmów o tolerancji i sprawiedliwości, tak ważnych we współczesnym świecie.
ROK SZKOLNY 2019/2020



Grupy Misie i Kotki z Publicznego Przedszkola Słoneczko 
w Kotlinie rozpoczęły realizację projektu od spotkania z sołtysem Kotlina - Panem Markiem Dekertem, który przeczytał Kotkom bajkę terapeutyczną "Brat i siostra", o pomaganiu i szacunku do osób starszych. 
Misie natomiast, podczas głośnego czytania wysłuchały baśni pt. "Kopciuszek" zapragnęły być pomocne i włączyły się w realizację zadania nr 9 i zorganizowały Dzień Czyścioszka. Dowiedziały się, że pomaganie jest ważne i potrzebne. Pani Marta i pani Ada zaprosiły chętnych rodziców wraz z dziećmi do udziału w konkursie "Kryształowy pantofelek".

W listopadzie wykonaliśmy następujące zadania: 

1. " Puchatek szuka przyjaciela"- Dzień Misia był okazją do zorganizowania zawodów sportowych, maluchy i starszaki integrowały się we wspólnych zabawach i konkurencjach sportowych, a uwieńczeniem znakomitego dnia było wysłuchanie bajki "Franklin mówi- Kocham Cię" przeczytanej przez zaproszoną mamę. 

2. Kotki stworzyły swój "Przepis na przyjaźń" tworząc znakomitą baśń o prawdziwym przyjacielu.


Z grudniowych modułów dzieci wykonały następujące zadania: 


- Starszaki zaprosiły Panią Dyrektor i próbowały odpowiedzieć na pytanie " Czy inny znaczy gorszy" na podstawie bajki " Brzydkie kaczatko" Andersena. Wywiązała się dyskusja na temat tolerancji, odnoszenia się do osób, ktore sa inne od nas. 

- Maluchy natomiast wykonaly pracę plastyczną malując piórami.
W styczniu 2 zadania wykonały Kotki

Nauczyliśmy się piosenkę: "Budujemy ciszę" i przeprowadziliśmy pogadankę o ludziach słabosłyszących a Laura z mamą stworzyła książeczkę sensoryczną: " Trzy świnki"
W lutym wykonywaliśmy nastepujace zadania. 

 Dzieci z grupy Misie obejrzały prezentację multimedialną
 o historii drewnianego pajacyka.

Natomiast starsze dzieci przedłużały noski, gdy tylko usłyszały nieprawdziwą informację, realizujac zadanie 2 "Dlaczego Pinokio ma długi nos?"
Misie odwiedziła pani Tatiana Smok-Gwiazdowska, psycholog, która po przeczytaniu "Franklin boi się ciemności", omówiła różne sytuacje życiowe, w ktorych występuje uzasadniony lęk czy obawy. Później wspólnie z dziećmi zaprezentowała różne scenki z życia wymagajace ostrożności i uwagi. Misie wykonaly wiec zadanie:" Strach jest potrzebny".

Starszaki po wysłuchaniu opowiadania G.Wolszczak " Strach ma wielkie oczy"wykonały samodzielnie marionetki i zaprezentowaly teatr cieni.
Moduł VII - Chciwość nie popłaca
Kotki zrealizowały pkt 1- "Nasze marzenia do złotej rybki"- malowanie swoich marzeń, były wśród nich także prośby o powrót do przedszkola.
Misie prezentowały, co zmieniłyby na lepsze w otaczającym świecie, gdyby były złotą rybką. Wykonaly pkt 6" W królestwie złotej rybki".

Moduł VIII - " Obcy- nieznajomy"
Kotki stworzyły mapę niebezpiecznych miejsc, w których łatwo się zgubić.Zrealizowaliśmy więc pkt 6 "Mapa, gdzie nas nie ma".

Działania dodatkowe:

1. Stworzyliśmy "Kącik projektowy" na przedszkolnej gazetce.

2. Odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie obdarowując mieszkańców własnoręcznie wykonanymi kartkami 
    z życzeniami z okazji "Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień".

3. Misie, Kotki i Kubusie zainicjowały online akcję "Dzień Kolorowej Skarpetki" z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa 
    - 21 marca.

4. Włączyliśmy rodziców do aktywnej i systematycznej współpracy w realizację projektu.
5. "Razem dla autyzmu"
6. 2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci. Z tej okazji wykonaliśmy zadanie dodatkowe - zakładkę do książki.
Dziękując pracownikom Biblioteki Publicznej Gminy Kotlin oraz Pani Agnieszce- bibliotekarce szkolnej- kotki namalowały piękne laurki🌷
8. SERCE DLA MEDYKA - Wyrażając wdzięcznośćdzieci narysowały piękne serca dla wszystkich pracowników służby zdrowia, DZIĘKUJEMY
moduł IV:

- fotobudka- Smerfy zrobiły radosne zdjęcia ze swoimi przyjaciółmi
- Kubusie przygotowały urodzinowe przyjęcie dla Kubusia Puchatka
- Obejrzeliśmy przecudną bajkę "Smerfy", rozmawialiśmy na temat solidarności grupowej, do której dążymy również i my.


W lutym zrealizowaliśmy następując zadania z modułu V:

- Stworzylismy kwiat uczciwości.
- Przygotowaliśmy wspólną niespodziankę dla chorej koleżanki.
- Poznaliśmy bohaterkę dobranocki z dawnych lat-Pszczółkę Maję, na której przykładzie wyjaśniliśmy pojęcie-UCZCIWOŚĆ.

zadania z modułu VI:

- Przeczytaliśmy dwie pozycje książkowe: ,,Strach ma wielkie oczy" oraz ,,Franklin boi sie ciemności", co dało wstep do rozmowów związanych z odwagą głównych bohaterów.
- Zorganizowaliśmy zabawę ,, Zaufaj mi".
- Wzięliśmy udział w Dniu Kolorowej Skarpetki, przeprowadziliśmy zajecia integracyjne z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Zadania wykonane z ostatniego modułu:

- Zorganizowanie Dnia Odpowiedzialności.
- Utworzenie ,,mapy niebezpiecznych miejsc", gdzie najlatwiej można się zagubić.
- Przedstawienie Jacka i Agatki, bohaterów pierwszej polskiej dobranocki.