SZLACHETNIE I ZDROWO Z MAŁPKĄ IWONĄ

Nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym:
" Szlachetnie I zdrowo z małpką Iwoną".

Celem projektu jest kształtowanie prawidłowych postaw szlachetności oraz postaw dbałości o zdrowie, rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne, integracja przedszkolaków oraz współpraca placówek oświatowych.
Zadanie 10 Światowy Dzień Roweru, to doskonały dzień by zachęcić wszystkich do jazdy tym wspaniałym jednośladem. Obchodzimy go 3 czerwca. Dosłownie kilka dni wcześniej Franek nauczył się jeździć bez bocznych kółek. Sprawiło mu to ogromną radość,
a dzielac się z nami tą informacją, przyczynił się do prawdziwej lawiny ,,rowerowych" rozmów. Dzieci poszerzyły wiedzę na temat rowerów i zasad bezpieczeństwa podczas jazdy nim zapoznały się także z historia powstania rowerów i jego rodzajami.
A to wszystko za sprawą Franka i jego roweru.
Zadanie 9 Dzień Zdrowego Śniadania Kubusie i Smerfy z entuzjazmem uczestniczyly w inicjatywie. Wyczarowaly prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikało z talerzy. Śniadanie było pyszne, urozmaicone, zdrowe, a przede wszystkim samodzielnie przygotowane. Po takim śniadaniu dzieci nabrały energii na dalszą przygodę edukacyjna, której celem było zwiększenie świadomości wśród dzieci na temat roli śniadania w życiu każdego człowieka dla jego prawidłowego funkcjonowania.
Zadanie 8 Światowy Dzień Wody W naszej grupie dzieci przyłączyły się do świętowania poprzez udział w zabawach badawczych i eksperymentach. Poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Rozwiązały zagadki obrazkowe. Dowiedziały się, że wody mimo że jest dużo na świecie, to tylko nieznaczna jej część służy do picia. Na koniec wykonały kropelkowe opaski.
Zadanie 7- zrealizowały go grupy: Kubusie, Smerfy, Kotki, Motylki, Tygryski i Krasnale. Podczas obchodów tego wyjątkowego dnia przedszkolaki zastanawiały sie jak przysłużyć się naszej planecie. W czasie zajęć dzieci poznały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, uczyły się poprawnego segregowania śmieci, stworzyły kodeks ekologa, wykonały prace plastyczne, poznały trudne słowo recykling♻️ Starszaki posadziły rownież drzewa i rośliny, co było dla nich nowym i niezwykle ważnym doświadczeniem. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę.
Moduł VI był udziałem Kotków- dzieci przyniosły do przedszkola opakowania po ulubionej przekąsce. Nauczyciel odczytał skład ba każdym z nich a zadaniem dzieci było zareagować jeśli usłyszą słowo olej palmowy lub utwardzony, a następnie posegregować na produkty zdrowe i niezdrowe. Okazało się, że wszystkie należą do niezdrowych. Kotki rozmawiały o tym, że trzeba zawsze czytać etykiety, o tym, że olej palmowy ,,truje układ sercwo- naczyniowy, podnosi cholesterol
i przyczynia się do otyłości". Dzieci wykonały także kartę pracy dotyczącą zdrowego odżywiania.
Kubusie zrealizowały moduł V - wysłuchały wiersz
 o gołębiu zaplątanym w foliowe sieci. Następnie odbyła się pogadanka na temat szkodliwości torebek foliowych, przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska. Dzieci postanowily więc, za radą gołębia, zaprojektować i ozdobić torbę materiałową, która posłuży im oraz ich rodzicom o wiele, wiele dłużej podczas robienia zakupów.

Światowy Dzień Seniora
Z okazji Światowego Dnia Seniora dzieci wykonały śliczne kartki z życzeniami a następnie wysłaliśmy je dla seniorów z Domu Pomocy im. M.Kaczynskiej w Kotlinie.

Zdrowie
15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk, tego dnia dzieci wykonały doświadczenie z wodą
i przekonały się, że woda i mydło to najlepszy sposób na pozbycie się bakterii.

SMERFY zapoznały się z małpką Iwoną, wysłuchały wiersza oraz odegrały scenki z różnymi rolami, analizując przy tym użyte w nich słowa oraz właściwe zachowanie się.
17 grudnia obchodziliśmy w Smerfach
 ,,Dzień bez przekleństw "
rozmawialiśmy na temat emocji, jakie odczuwamy każdego dnia, o tym, że przekleństwa nie są fajne. Poznaliśmy metody zastępowania przekleństw innymi słowami oraz sposoby radzenia sobie z ,,trudnymi" emocjami. Pomogła bam w tym Małpką Iwoną, która swoje mądre rady dawała papudze w pięknym wierszu, którego dzieci wysłuchały, a następnie zilustrowały.