XI EDYCJA PROGRAMU: MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!

W tej edycji programu - bohater Zdrojek - wraz z nowymi leśnymi przyjaciółmi pomoże przekazać dzieciom wiedzę o tym,
jak ważny jest nawyk picia wody i rozbudzićzainteresowanie tematami dbania o środowisko naturalne i recyklingu.
Pomogą nam w tym kolejno realizowane przygody.

Przygoda 3- Moja kropelka wody

Dzieci wycieły kropelki wody, na które, po wypiciu wody, naklejały nakrętki. Ten sposób zachęcił WSZYSTKIE dzieci do picia wody. Nauczyły się one także monitorować ilość wypitej w ciągu tygodnia wody.
Przygoda nr 5 Moj kubek

Biedronki również chetniej sięgnęły po wodę dzięki samodzielnie stworzonym ulubionym kubeczkom.
Przygoda nr 8 Jak pije słóń

Kotki dowiedziały się, że woda ma duże znaczenie nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Dzieci dowiedziały się,
że trąba słonia a wiele zastosowań, służy do oddychania, wąchania, picia i polewania się wodą.
Przygoda nr 9- Piramida zdrowego żywienia

Zdrowym stylem życia kotki zainteresowały się dzieki realizacji tej przygody. Umówiliśmy Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia, rozmawialiśmy na temat różnych produktów spożywczych, wskazując na ich walory odzywcze oraz ewentualne zagrożenia wynikające ze spożywania ich w nadmiarze.
Przygoda 10 - Pragnienie

Rozmawialiśmy o wpływie nadmiernego spożycia cukru np. na zęby, wzrost ryzyka nadwagi i otyłość. Stworzyliśmy własne-zdrowe napoje z wykorzystaniem ulubionych owoców i ziół, udowadniając że też mogą być smaczne i to bez CUKRU.
Przygoda nr 12 - Smaczna woda

Tym razem testowaliśmy różne rod-aje wody- niegazowaną, gazowaną o różnych poziomach nascycenia, ciepłą, zimną. Po zajęciach wiemy, że najlepiej wybierać wodę średnio i niskozmineralizowaną i że woda z rzeki czy kałuży nie nadaje się do picia.
Przygoda 14 - Ukryta woda

Woda to substancja, bez której nie istniałoby życie. Rośliny, zwierzęta i ludzie składają się w głównej mierze z wody i potrzebują jej do życia.My staraliśmy się ją wycisnąć nawet z soku. Tygryski natomiast udowodniły, że woda stanowi 75% masy dziecka i każdy jej ubytek należy uzupełniać.
Przygoda 13 - Sole mineralne

Przeprowadziliśmy pogadankę o znaczeniu wody dla naszego organizmu, mówiliśmy, że poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania oraz wpływa na nasze dobre samopoczucie.Dzieci dowiedziały się jak jest zbudowana kropla wody, że są tam różne skladniki--jony- czyli nasze losowe piłeczki.
Przygoda 7 - Dlaczego picie wody jest potrzebne?

Borys eksperymentując w domu, zastanawiał się, co się stanie, gdy w organiźmie będzie za mało lub za dużo wody.
Przygoda nr 1 - Gdzie się schowała woda?

Mikołaj zrobił piekną pracę - rozmieścił na piramidzie produkty żywnościowe ze względu na ilość zawartej w nich wody.Doszedł do wniosku, że wodę do organizmu dostarczają też różne artykuły żywnościowe, ale najważniejsza i tak jest zwykła woda.
Przygoda nr 11 - Skąd się biorą bąbelki.

Julka z dumą i radością obserwowała bąbelki, jakie wydobywały się z butelki.
Przygoda nr 4 - Energicznie (Ekoprzygody)

Piotruś i Nadia próbowali udowodnić tezę - jak energia płynie z wody, to nie cierpi świat przyrody.
Przygoda nr 3 - Ekoalfabet

Nadia i Wojtek stworzyli ekologiczny alfabet
Nadia wykorzystała swój zmysł dotyku, aby przejść ścieżkę sensoryczną, która sama stworzyła.Najmilej szło się po mleczach.
Przygoda 8- Leśne skarby

Piotruś napracował się zbierając śmieci w lesie, który stworzył. Wszystkie leśne skarby powachał, dotknął i dokładnie obejrzał.
Przygoda 9- Plastikowe obrazki.

Nadia namalowała piękny obrazek za pomocą różnych plastikowych przedmiotów.
Przygoda 11- Ptasie piórka.

Dobrawa i Jagoda sprawdzały czy zanieczyszczenie wody wyrządza zwierzakom szkodę.

Pobierz pliki

Przygoda 12- Robimy grzechotki.

Julia i Zuzia stworzyły piękne instrumenty z różnych materiałów w myśl zasady- Kto powiedział, że te rzeczy już nadają się do śmieci?
Przygoda 13- Nic się nie bój! Segreguj!

Basia przypomniała nam jak należy segregowac odpady, zachęcając dzieci do pomagania rodzicom w tej czynności.
Przygoda 7
Julia A. stworzyła dom dla wszystkich zwierząt, które żyją w rzece.Ponadto opowiedziała kilka ciekawostek na temat budowania tam przez bobry.
Przygoda 15- Mali tropiciel.

Maks ma bardzo dobry słuch ponieważ odgadł odgłosy wszystkich zwierząt i jest bardzo spostrzegawczy - dopasował do tych zwierząt ślady jakie zostawiają.
Przygoda 14- Sprawne paluszki.

Dawid stworzył rewelacyjną tablicę manipulacyjną.Mozna się na niej uczyć zapinania zamka, guzika czy wiązania sznurowadeł.
Przygoda 2 - Przygody blisko natury.

Nadia pokazała nam, że istnieją takie materiały, które pochłaniają bardzo duzo wody i ja gromadzą.To pieluszki
Kotki zrealizowały pkt 1 z modułu VII Nasze prośby do złotej rybki."
Przygoda 3 - Kolorowe smugi

Nicola udowodniła, że lód topi się szybciej w ciepłej wodzie.
Przygoda 4 - Kolorowe zagadki

Za pomoca barw podstawowych Julia wyczarowała nam nowe kolory.
Przygoda 5 - ni(SKUPIENIE)

Nadia pokazała kotlin, że wszystko stworzone jest z małych kuleczek nazywanych czasteczkami.
Przygoda 6 - Rosnąca tęcza

Nadia i Zuzia stworzyły piękna tęczę.
Przygoda 9 - Wodna muzyka

Wojtek i Julia zagrali różnymi łyżkami na metalowych miskach wydobywając z nich piękne dźwięki.
Przygoda 11 - Wodna okrążenia

Po zblizeniu pokrywki do parujacej wodyJulka odkryła na niej krople wody.
Przygoda 12 - Wodna WOW!

Laura i rodzynki zmiękczone przez pęcherzyki dwutlenku węgla.
Przygoda 1 - Co lubi woda?

Basia oraz Jasiu sprawdzali co się w wodzie rozpuszcza, a co nie.
Przygoda 14 - Z dużej chmury mały deszcz

Laura zaprezentowała kotlin jakie kształty chmur zaobserwowała.
Przygoda 10b - Pod ziemią

Franek zastanawiał się skąd się biorą w ziemi śmieci i jak temu zapobiec.
Najpiękniej czyta moja mama i mój tata"- zaczytane Kotki